Ölüdeniz

Turizm otoritelerince Tanrının Dünyaya bahşettiği cennet olarak nitelendirilen Ölüdeniz, ülke dışına taşan ünü ile dünyaya mal olmuş bir turizm merkezidir. Kıyılara kadar uzanan yemyeşil çam ormanları, içinde yeşilin, mavinin ve morun her tonunun görülebileceği ılık denizi, uzun kumsalı ile Ölüdeniz bir Dünya harikasıdır. Son yıllarda, 1975 m. yükseklikteki Babadağı’nın doruklarından paraşütle atlayanlar, dünyanın en nefes kesici manzarasıyla karşılaşmaktadırlar. Yılın on ayı denize girme olanağı sunan bu eşsiz koyda çok sayıda turistik tesis, restoran, alışveriş merkezi ile sağlık kabini, duş-tuvalet, büfe, kabin vb. üniteler bulunmakta, ilçeye 14 km. uzaklıktaki merkeze gün boyu dolmuşlarla ulaşım sağlamaktadır.

Fethiye

Fethiye, kelimelerle anlatılamayacak kadar güzelliklerle dolu bir Akdeniz   ilçesidir.  Eğer bir doğa tutkunuysanız ve yaşamınızda yeni ufuklar keşfetmek   için sabırsızlanıyorsanız,  tatiliniz için mükemmel bir seçim fırsatınız var.    Fethiye’nin doğal cennetinde birbirinden şirin irili ufaklı koyları, kumsalları,   adaları, sıcak iklimi ve bereketli toprakları ve Toros’ların yeşil çam   ormanlarının görüntüsü sizi bekliyor. Işıklar kentinde, tatil keyfinizin bir   coşkuya dönüştüğünü hissedecek, tarih ve kültürün çevredeki doğal güzelliklerle   nasıl bütünleşip renklendiğinin tanığı olacaksınız.
Fethiye,   Türkiye’nin güneybatısında Akdeniz’in Ege ile buluştuğu kıyılarda,  Uluslar   arası Dalaman Havalimanına 50 km uzaklıkta yer alıyor. Diğer merkezlerle   karayolu ulaşımının kolaylığı, yılın her ayında yolculuğunuzun zevkli ve rahat   geçmesini sağlıyor. Doğal limanı ve marinası, deniz yolculuğunu seçenler ve   yatçılar için bütün olanaklara sahip. Fethiye’nin 35 km yakınındaki Göcek Koyu ve marinaları da son yıllarda Akdeniz’in yatçılarının en sevdiği uğrak   yerleri…
Eşen Yaylasından başlayarak bütün bölge, Toros   Dağlarının güneybatıdaki yükseltileri ve çam ormanları ile kaplı. Bu dağların   kıyılardaki yüksekliği 2000 mt ye kadar ulaşıyor. Sıcak yaz günlerinde, mavi   gökyüzünün altında, çam ormanlarının hemen arkasındaki yüksek tepelerdeki kar   manzaraları gerçekten de görülmeye değer. Dağların yamaçlarında, çam ağaçlarının   yanı sıra  kekikten ada çayına, turunçgillerden Günlük (Sığla)   ağaçlarına kadar binlerce bitkinin bulunduğu zengin bir flora örtüsü Fethiye’nin   ayrı bir özelliği… Bölgede yaklaşık 100 hektarlık bir alanı kaplayan Günlük   ormanı ideal bir kamp ve piknik alanı olarak kullanılıyor. Günlük (Sığla)   ağaçlarının reçinemsi yağı eczacılık ve kozmetik sanayiinde kullanıldığı gibi,   bu ağaçların kurumuş kabukları da antik dönemlerden bu yana yörede tütsü   malzemesi olarak önem taşıyor.
Fethiye, tipik Akdeniz iklimi özelliklerine sahip.  Sıcak yaz günlerinin   ortalama sıcaklığı 30° C.  Zaman zaman yağışlı geçen kış   aylarında ise bu değer 12° C dolayında.   Kış aylarındaki deniz   suyu sıcaklığı ise 17° C nin altına düşmüyor.
Verimli ve bereketli topraklara sahip olan Fethiye ovasında   tarım en büyük gelir kaynağı. Bundan dolayı çevredeki diğer turizm merkezlerinin   aksine, Fethiye’de yaşam  yaz sezonu dışında da hareketliliğini   sürdürüyor.
Sera ve bahçe tarımıyla birlikte,  pamuk, susam, tütün   ve anason gibi endüstriyel tarım ürünlerinin üretimi ilçe ekonomisine büyük   katkı sağlıyor. Yıllık yaklaşık 250.000 ton dolayında sera ve tarla domatesi   üretilerek yurt içi ve dışındaki pazarlara sunuluyor. Arıcılık ve bal üretimi de   oldukça yüksek bir potansiyele sahip. Fethiye’nin bir başka zenginliği ise,   dünyanın 4. büyük Krom rezervine sahip maden yataklarıyla, Türkiye’nin önemli   bir Krom ihracat merkezi olması. İklim koşulları, hemen bütün   sebze ve meyvelerin yetiştirilmesine olanak sağlıyor. Her hafta   Salı günleri üreticiler ile tüketicileri doğal bir alışveriş ortamında bir araya   getiren ilçe pazarı gerçekten de görülmeye değer. İlçedeki alışveriş merkezleri   de gün boyunca turistlere ve yerli halka hizmet veriyor. Merkezdeki Paspatur Çarşısı halı, deri, kuyum, tekstil ve diğer hediyelik   eşya mağazalarıyla, Osmanlı döneminden kalma camii ve eski hamamın çevresinde   “eski kent”i günümüze taşıyor.  Çevredeki doğal, tarihsel ve kültürel değerlerle   tanışıp bir dinlenme anında Paspatur’da bir cafe’de  kahvenizi ya da çayınızı   yudumlarken, görülmeye değer zenginliklerle dolu bir “Işıklar   Kenti”(Land of Lights)’ ni keşfetmenin mutluluğunu yaşayacaksınız.

Göcek

İlçeye 30 km. uzaklıkta, Fethiye-Muğla karayolu üzerindedir. Şirin bir balıkçı kasabası görünümünde olan Göcek, son yıllarda yat turizminin en önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir. Doğal limanının yanı sıra etrafını çevreleyen çamlık tepeleri, yakınındaki ören yerleri, çok sayıdaki koy ve adaları ile eşsiz bir turizm cennetidir. Marinalarda yatçılara her türlü hizmet verilebilmekte, dileyenler küçük şirin tesislerde konaklayıp,balıkçı lokantalarında ve barlarda keyifli anlar yaşayabilmekte, günübirlik turlar ve su sporları ile tatillerini renklendirebilmektedirler.

Saklıkent

İlçe merkezine 50 km. uzaklıkta, Kayadibi Köyü sınırları içerisindedir.18 km. uzunlukta, yüksekliği yer yer 600 m.yi bulan benzersiz kanyonun içerisine gizlenmiş bir doğa harikasıdır. Dimdik sarp kayalıkları, çınar ağaçları, pırıl pırıl akan coşkulu kaynak suları ile, doğa tutkunları için dağcılık, yürüyüş, yüzme olanakları sunan eşsiz bir turizm merkezidir.

Kayaköy

Kuruluşu kesin olarak bilinmeyen ve depremler sonucu birkaç ev tipi mezarı dışında bütünüyle yok olan antik Karmillassos’un üzerinde 14. yy. dan başlayarak kurulmuş bir Rum yerleşimidir. Eski adı Levissi’dir Yaşamı boyunca çevresindeki beş Türk köyünün halkı ile bütünleşen ve dostluk, kardeşlik, barış kavramları üzerinde insanlık dersleri veren Kaya köy bölgemizin gurur kaynaklarından biridir. 1922 yılında Türk ve Yunan hükümetleri arasında imzalanan bir nüfus değişimi anlaşması uyarınca, Kaya köyün Rum ahalisi ile Batı Trakya’da yaşayan Türk ahali karşılıklı olarak yer değiştirmiştir.